Vědy o Zemi se systémem Vernier

Náměty na experimenty vycházejí z knihy Earth Science with Vernier.

21 – Porovnání opalovacích krémů

Úvod

Opalovací krémy jsou k dispozici v moha různých formách a s mnoha různými úrovněmi ochrany. Nejběžnějším měřítkem ochrany před UVB zářením je SPF faktor. SPF, neboli „sun protection factor“ (faktor ochrany před sluncem), popisuje zvýšenou dobu po kterou můžete být na slunci než se spálíte. Například opalovací krém označený jako SPF 8 znamená, že můžete být na slunci osmkrát déle než se spálíte, než jak dlouho byste tam mohli strávit bez jakékoliv ochrany. Různé přípravky sahají od SPF 0 po SPF 50 nebo vyšší. Ale je SPF 50 skutečně dvojnásob efektivní než SPF 25? Provede pokus, který nám pomůže na tuto otázku odpovědět.

Ultrafialové spektrum se dělí na tři typy, které se označují UVA, UVB a UVC. Nejnebezpečnější je UVC záření, které je absorbováno atmosférou a nedostane se tak až k zemskému povrchu. Záření UVA se dokáže dostat skrz atmosféru a způsobuje opálení, vrásky a některé formy rakoviny kůže. Také záření UVB vede k mnoha problémům s kůží, jako jsou spáleniny od slunce a několik forem rakoviny kůže.

V tomto pokusu budete měřit množství UVB záření, které projde přes různé opalovací krémy. Pak srovnáte výsledky s množstvím UVB záření z přímého slunečního světla a analyzujete vztah mezi nimi.

Úkoly

  • Použijte čidlo UVB záření ke změření UVB záření.
  • Určete, jaké množství UVB světla prošlo přes pět různých opalovacích krémů.
  • Analyzujte vztah UVB světla k hodnotě SPF.

Použité senzory

Videonávod (anglicky)

Anglický podrobný návod

... zpět na přehled námětů

         

... více o systému Vernier