Propojení detektoru Gamabeta s Vernier LabQuestem


AKTUALIZACE: Nově je k dispozici kabel Vernier RCD-BTD, který lze použít přímo i pro připojení Gamabety.
 

LabQuest - propojeníS rostoucí oblibou a rozšířeností univerzálního školního dataloggeru Vernier LabQuest přirozeně vyvstala otázka, zda by bylo možné připojit k němu mimo běžných senzorů také oblíbený školní detektor radioaktivity Gamabeta.

Obrátil jsem se proto na RNDr. Petra Žilavého, který za současným rozvojem projektu Gamabeta stojí.

A vyplatilo se to – již po několika pokusech se plně projevila výhoda modulárnosti obou systémů a ukázalo se, že jejich propojení je možné, stačí si jen pořídit vhodný propojovací kablík. Podívejme se tedy na to, jak si takový kablík svépomocně vyrobit.

Co budeme potřebovat

  1. TRS konektor („audio jack stereo“) – pokud máte starší Gamabeta, budete potřebovat 3,5 mm verzi, pro novější Gamabetu 2007 pak jeho větší 6,35 mm verzi. Seženete v běžném elektru.
  2. BTD konektor (British Telecom Digital – Left Hand). Sehnat jej v obchodech může být problematické, kablík s 2 koncovkami BTD si lze objednat na www.vernier.cz (objednávkový kód MDC-BTD, cena okolo 150 Kč).
  3. Zkoušečku, pájku, izolační bužírky a šikovné ruce.

Jak připravit propojovací kabel

  1. Máte-li kablík MDC-BTD, rozstřihněte jej na 2 kusy. Získáte tak 2 konektory BTD.
  2. LabQuest - zobrazení propojeníPropojte pin 1 (z BTD konektoru) s vrcholem (tip) TRS konektoru a obdobně pin 5 s oblastí sleeve z TRS konektoru. Propojení je znázorněno na obrázku (barvy vodičů jsou pouze orientační a nemusí odpovídat realitě!). Po připájení příslušných vodičů je vhodné zbylé 4 vodiče z konektoru BTD zaizolovat.

Jak Vernier LabQuest nastavit pro spolupráci s Gamabetou

Propojte vyrobeným kabelem Gamabetu s LabQuestem – audio jack do Gamabety, BTD konektor do LabQuestu.

propojovací kablíkBTD zdířka LabQuestu

Není-li LabQuest zapnutý, zapněte jej. V horní liště v nabídce senzory zvolte nastavení senzorů. U příslušného kanálu (DIG1 nebo DIG2 dle toho, do které zdířky v LabQuestu jste zastrčili kablík) změňte Žádný senzor na Detektor radiace a potvrďte volbu tlačítkem OK.

nastavení senzorů připojených k LabQuestu nastavení senzorů připojených k LabQuestu

A jste připraveni na vlastní měření…

Poznámky, odkazy

Pokud se na výrobu propojovacího kablíku necítíte, Peter Žilavý se nabídnul, že takový kablík zájemcům zhotoví – obraťte se na něj (tel. 602 822 831, email: peter.zilavy@mff.cuni.cz).

V případě zájmu o získání soupravy Gamabeta 2007 se obraťte na e-mailovou adresu marie.dufkova@cez.cz.

Autoři: Jakub Jermář, Peter Žilavý; upravil Pavel Böhm


© 2019 Edufor s. r. o. – výhradní dovozce produktů Vernier do České republiky