Závislost PAR na hloubce pod hladinou

PAR-BTA
PAR-BTA
Senzor fotosynteticky aktivního záření

Co je PAR

Měření světla luxmetry je založeno na spektrální citlivosti lidského oka, jehož maximální citlivost je na vlnové délce 555 nm. Spektrální citlivost rostlin je odlišná, větší citlivost mají rostliny v krajních oblastech viditelného spektra – v modré s maximem asi 450 nm, v červené s maximem asi 660 nm.

Fotosyntéza je účinnější v červené oblasti spektra – fotony červeného světla podporují nárůst rostlinné hmoty. Naopak modrá část spektra ovlivňuje morfologické vlastnosti, zabraňuje například přílišnému vytahování rostlin do výšky. Jako fotosynteticky aktivní záření (Photosynthetically Active Radiation = PAR) se tedy označuje elektromagnetické záření v rozsahu vlnových délek přibližně 400–700 nm.

Rychlost fotosyntézy závisí na počtu přijatých fotonů, proto PAR senzor měří hustotu toku fotonů fotosynteticky aktivního záření (označuje se PPFD z anglického Photosynthetic Photon Flux Density). Jednotkou je mikromol na metr čtvereční za sekundu.

Návod na připojení a nastavení PAR senzoru

 

 

Tipy pro měření

Senzorická část čidla PAR-BTA je vodotěsná, přívodní kabel má délku 6 m - lze tedy měřit v hloubce až 6 metrů.

Pro měření změny PAR s hloubkou pod hladinou je nutné, aby byla jasná obloha - náhodné zakrývání slunce mraky by měření kazilo.

Je také potřeba provést měření během přiměřeně krátké doby, protože vlivem pohybu slunce po obloze se mění hodnota PAR v čase.

Ukázka výsledku měření

výsledek měření (graf)


© 2025 Edufor s. r. o. – výhradní dovozce produktů Vernier do České republiky